Medinės statybos grupė
Vartotojo vardas Slaptažodis Įsiminti slaptažodį
2023 m. birželio 5 d.
Verslo naujienosStraipsniaiSpecialistai patariaKontaktai
Lietuvių kalba Anglų kalba
KLASTERIO ĮMONĖS
SKELBIMAI
PAIEŠKA
NARYSTĖ KLASTERYJE

Verslo naujienos

Ruduo pažers smulkiųjų taros gamintojų bankrotų

2006-07-12

a

Kalbos apie rudenį brangsiančią medieną smulkiuosius taros ir padėklų gamintojus varo į neviltį. Išgyvenimas prognozuojamas tik parduodantiems galutinį produktą, ir tik - tiesiogiai vartotojui.

Medienos pramonės veiklos ataskaitos rodo, kad mažosios baldų ir medinių namų gamybos įmonės tampa aktyvesnės, o medinės taros ir padėklų ruošinių gamintojai balansuoja ties išlikimo riba.
Ekspertų nuomone (VŽ, 2006 06 27), po uragano Ervino, Skandinavijos celiuliozės ir popieriaus gamyklose vykusių streikų ir lokautų rudenį medienos poreikis atsigaus ir kainos kils.
„Jei mediena brangs – kris rentabilumas. Kadangi taros ar padėklų ruošinių pridėtinė vertė žema, daug fizinio darbo, atsilikusios technologijos, pakilus žaliavos kainai kris ir pelningumas“, - neslepia Arūnas Karalius, UAB „Bageta" (Šiaulių r., Meškuičiai) direktorius.
„Bageta“ savo pranašumu laiko tai, kad gamina ne ruošinius, o galutinį produktą ir parduoda jį ne tarpininkams, o tiesiogiai vartotojams.
„Lietuvoje yra nemažai taros gamintojų. Yra užsiimančiųjų vien ruošiniais, yra lentpjūvių – tiek pjaunančių, tiek gaminančių. Manau, kad parduodančiųjų lentas ar pačius gaminius tarpininkams laukia sunkūs laikai“, - teigia p. Karalius.
Dauguma smulkiųjų gamintojų tarą eksportuoja.

Nėra žmonių
Vaclovas Šimaitis, UAB „Eskalada ir Ko“ (Raseinių r., Nemakščiai) vadovas, sutinka, kad brangstanti mediena – peilis smulkiesiems.
„Kaipgi kitaip, jei mūsų gamyboje daug rankų darbo. Sudėtinga jau tai, kad žmonių nėra, nors užsakymų ir būtų. Dirbame su senais įrenginiais, jie nuolat lūžta ir genda, o remontuoti nėra kam. Išgyvename tik radę nusipirkti pigesnės medienos“, – guodžiasi pašnekovas.
Pasak p. Šimaičio, kadangi didžioji dalis mažųjų taros gamintojų įsikūrę kaimuose, valstybei derėtų rūpintis paramos tiek įmonėms, tiek darbo neteksiantiems žmonėms formomis.
„Užsakymų turime pakankamai, bet pirkėjai kol kas didesnių kainų nesiūlo. Mes parduodame galutiniam vartotojui, bet tai irgi negelbsti. Kartais su tarpininku daug paprasčiau – jis nors iškart sumoka“, - pažymi p. Šimaitis.

Kainos pajudėjo
„Antra savaitė kainos po truputi juda į viršų. Per šį laiką taros lentelės ir kiti gaminiai pabrango maždaug 7%“, - džiaugiasi Justinas Petronis, UAB „Linmedė“ (Alytus) vadybininkas.
Jo nuomone, jei nė vienas gamintojas pirkėjams nenuolaidžiautų, produkcija brangtų dar sparčiau, tačiau visuomet atsiranda parduodančių pigiau.
„Nesu rinkos analitikas. Gal gamintojų per daug, jei kiti imasi gaminti pigiai“, - spėja p. Petronis.
„Linmedė“ gamina spygliuočio padėklines lenteles, padėklus, skydus, frezuotus tašus. Beveik visa produkcija eksportuojama į Ispaniją, Prancūziją, Olandiją.
„Jau dabar didžiausia tragedija - darbuotojų stygius ir augantys atlyginimai. Jei dar žaliava brangs, kai kam šie metai bus paskutiniai“, - prognozuoja p. Petronis.

Trūksta aktyvumo
Raimundas Beinortas, asociacijos „Lietuvos mediena“ (LM) direktorius, sako, kad gamintojams šiuo metu svarbiausia – stabili medienos kaina.
„Todėl praėjusią savaitę buvo pasirašyta jungtinės veiklos sutartis, ir Lietuvoje atsirado medienos perdirbėjų ir augintojų technologinė platforma. Ją sudaro mūsų asociacija, miško augintojai, rąstinių namų gamintojai ir kiti“, - nurodo p. Beinortas. Jis pabrėžia, kad technologinės platformos siekia apimti visą gamybos ciklą, o tai sudaro galimybę patiems reguliuoti rinką bei kainas.
Anot jo, taros gamintojai priklauso žemos pridėtinės vertės gamybai. Jiems reikėtų investuoti į technologijas, gaminti galutinį produktą, o ne ruošinius.
„Reikia entuziazmo. Nėra kiosko, prie kurio atsistojęs į eilę galėtum užsirašyti į technologinę platformą. Pačios įmonės turi pajusti, kad tai joms reikalinga, ir burtis į panašius darinius“, - pataria LM direktorius.

a
Šaltinis: Verslo Žinios
<..Atgal